yıllara göre asgari ücret

Yıllara göre asgari ücret tablosu Dönemler itibariyle asgari ücret bilgileri aşağıdadır . Net brüt rakamlar ne kadar olduğu  tüm yıllar değişikliği ve artışlar geçmişten günümüze gösterilmiştir. Tablo günlük ve aylık olarak hesaplanmıştır.Eski yıllar asgari ücret bulunmaktadır . Listedeki yıllar 2017 , 2016,  2015 , 2014,  2013 2012 , 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005 , 2004 den 1979 a kadar sayılmıştır .16 yaş üstü ve altı için günlük aylık miktarlar belirtilmiştir. Altı aylık değişiklik şeklinde tabloda tutarlar belirtilmiştir.  Tutarlar brüttür. 2005 yılından sonra TL den altı sıfırın atıldığına dikkat edilmelidir. net tutarlar sitemizde yıllar kategorisinden 2000 yılından itibaren hesaplanarak yazılmıştır. 2014 Ocak ayından itibaren 16 yaş asgari ücret kaldırılmıştır.

a) YILLARA GÖRE ASGARİ ÜCRET TABLOSU GÜNLÜK AYLIK BRÜT (Not Net tablo bir sonraki tablodur)

 

 

Yıllar16 yaş üstü için16 yaş altı için
Günlük MiktarAylık MiktarGünlük MiktarAylık Miktar
01.01.2017- 31.12.201759,251777,50
01.01.2016- 31.12.201654,901.647,00
01.07.2015- 31.12.201542,451273,50
01.01.2015-30.06.201540,051.201,50
01.07.2014-31.12.201437,80 TL1.134,00 TL
01.01.2014-30.06.201435,70 TL1.071,00 TLayırım kalkmıştır ayırım kalkmıştır
01.07.2013-31.12.201334,05 TL1.021,50 TL29,25877,50 TL
01.01.2013-30.06.201332,62 TL978,60 TL27,97 TL839,10 TL
01.07.2012-31.12.201231,35 TL940,50 TL26,85 TL805,50 TL
01.01.2012-30.06.201229,55 TL886,50 TL25,35 TL760,50 TL
01.07.2011-31.12.201127,90 TL837 TL23,85 TL715,50 TL
01.01.2011-30.06.201126,55 TL796,50 TL22,65TL679,50 TL
01.07.2010-31.12.201025,35 TL760,50 TL21,60 TL648,00 TL
01.01.2010-30.06.201024.30 TL729,00 TL20,70 TL621,00 TL
01.07.2009-31.12.200923,10 TL693,00 TL19,65 YTL589,50 TL
01.01.2009-30.06.200922,20 TL666,00 TL18,90 YTL567,00 TL
01.07.2008-31.12.200821,29 TL638,70 YTL18,02 YTL540,60 YTL
01.01.2008-30.06.200820,28 TL608,40 YTL17,18 YTL515,40 YTL
01.07.2007-31.12.200719,50 TL585,00 YTL16,38 YTL491,40 YTL
30.06.2007-01.01.200718,75 TL562,50 YTL15,89 YTL476,70 YTL
01.01.2006-31.12.200617,70 TL531,00 YTL15,00 YTL450,00 YTL
01.01.2005-31.12.200516,29 TL488,70 YTL13,86 YTL415,80 YTL
01.07.2004-31.12.200414.805.000444.150.00012.600.000378.000.000
01.01.2004-30.06.200414.100.000423.000.00012.000.000360.000.000
01.01.2003-31.12.200310.200.000306.000.0008.550.000256.500.000
01.07.2002-31.12.20028.362.500250.875.0007.107.000213.210.000
01.01.2002-30.06.20027.400.025222.000.7506.290.025188.700.750
01.08.2001-31.12.20015.598.000167.940.0004.758.300142.749.000
01.07.2001-31.07.20014.898.250146.947.5004.164.000124.920.000
01.01.2001-30.06.20014.665.000139.950.0003.965.250118.957.500
01.07.2000-31.12.20003.960.000118.800.0003.375.000101.250.000
01.01.2000-30.06.20003.660.000109.800.0003.120.00093.600.000
01.07.1999-31.12.19993.120.00093.600.0002.652.00079.560.000
01.01.1999-30.06.19992.602.50078.075.0002.212.12566.363.750
01.08.1998-31.12.19981.594.65047.839.5001.355.47540.664.250
01.08.1997-31.07.19981.181.25035.437.500997.50029.925.000
01.08.1996-31.07.1997567.00017.010.000480.00014.400.000
01.09.1995-31.07.1996282.0008.460.000236.2507.087.500
01.09.1994-31.08.1995139.1254.173.750116.2503.487.500
01.08.1993-31.08.199483.2502.497.50067.9502.038.500
01.08.1992-31.07.199348.3001.449.00037.2301.116.900
01.08.1991-31.07.199226.700801.00019.590587.700
01.08.1990-31.07.199113.800414.00010.125303.750
01.08.1989-31.07.19907.500225.0005.175155.250
01.07.1988-31.07.19894.200126.0002.89586.850
01.07.1987-30.06.19882.47574.2501.71051.300
01.10.1985-30.06.19871.38041.40095028.500
01.04.1984-30.09.1985817,524.525562,516.875
01.01.1983-31.03.198454016.20037011.100
01.05.1981-31.12.1982333,3310.0002236.690
01.05.1979-30.04.19811805.4001203.600
01.01.1978-30.04.19791103.300702.100

b) Yıllara göre net asgari ücret listesi  net olarak bekarlar için hesaplanmıştır.

 YILLARA GÖRE ASGARİ ÜCRET LİSTESİ NET TABLO 1

asgari ücret dönemiBrütyıllara göre net
1 Ocak  20171.777,501404,06
1 Ocak  20161.647,001.300,99
1 Temmuz 20151.273,501.000,55
1 Ocak 20151.201,50949,07
1 Temmuz 20141.134891,04
1 Ocak 20141.071846,00
1 Temmuz 20131.021,50803,68
1 Ocak 2013978,60773,01
1 Temmuz 2012940,50739,79
1 Ocak 2012886,50701,13
1 Temmuz 2011837,00658,95
1 Ocak 2011796,50629,95
1 Temmuz 2010760,50599,12
1 Ocak 2010729,00576,57
1 Temmuz 2009693,00546,48
1 Ocak 2009666,00527,13
1 Temmuz 2007585,00419,15
1 Ocak 2007562,50403,02
1 Ocak 2006531,00380,46
1 Ocak 2005488,70350,15
1 Temmuz 2004444.150.000318.233.475
1 Ocak 2004423.000.000303.079.500
1 Ocak 2003306.000.000225.999.000
1 Temmuz 2002250.875.000184.251.938
1 Ocak 2002222.000.750163.563.537
1 Ağustos 2001167.940.000122.186.520
1 Temmuz 2001146.947.500107.323.830
1 Ocak 2001139.950.000102.369.600
1 Temmuz 2000118.800.00086.922.900
1 Ocak 2000109.800.00080.550.900
1 Eylül 199993.600.00068.518.800
1 Temmuz 199993.600.00068.631.120
1 Ocak 199978.075.00057.620.790
1 Ağustos 199847.839.50033.808.514
1 Temmuz 199835.437.50025.533.900
1 Ocak 199835.437.50024.518.025
1 Ağustos 199735.437.50022.943.025
1 Ocak 199717.010.00011.422.152
1 Ağustos 199617.010.00011.084.652
1 Ocak 19968.460.0005.739.193
1 Eylül 19958.460.0005.514.192
1 Ocak 19954.173.7502.834.429
1 Eylül 19944.173.7502.759.429
1 Haziran 19942.497.5001.711.437
1 Ocak 19942.497.5001.713.435
1 Ağustos 19932.497.5001.563.473
1 Ocak 19931.449.000922.839
1 Ağustos 19921.449.000907.839
1 Ocak 1992801.000511.911
1 Ağustos 1991801.000502.911
1 Ocak 1991414.000266.454
1 Ağustos 1990414.000261.954
1 Ocak 1990225.000146.475
1 Ağustos 1989225.000141.975
1 Ocak 1989126.00082.431
1 Temmuz 1998126.00081.876
1 Ocak 198874.25050.595
1 Temmuz 198774.25049.095
1 Ocak 198641.40028.038
1 Ekim 198541.40028.000
1 Nisan 198424.52516.421
1 Ocak 198316.20010.958
1 Ocak 198210.0007.405
1 Mayıs 198110.0007.378
1 Mayıs 19795.4003.259
1 Ocak 19783.3002.102
1 Haziran 19761.8001.222
1 Ocak 19751.200849

yıllara göre asgari ücret verileri tüm yıllar için hazırlanmıştır.

12 thoughts on “yıllara göre asgari ücret

  1. Mustafa

    Eskiden kölelik vardı karın tokluğuna insanları omuzlarına taşırlardı
    şimdiyse maaşlı kölelik var kendini bir ay boyunca kiraya ver 800 milyon eskiden yine iyiydi bugün karnın bile doymuyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir