hesaplama

asgari ücret altında çalıştırma cezası ve şikayet 2015

Asgari ücret altında kimse çalıştırılamaz. Ceza maddesi İş kanununda belirtilmiştir. Ceza her ay ve her işçi için uygulanacaktır. 2015 yılı cezası 153 TL dir. örnek verirsek iki işçi 12 ay asgari ücretin altında çalıştırıldı ise 2*12 =24 hesabına göre 153 *24 = 3672 TL para cezası uygulanacaktır.

İş kanunu 39. maddesinde açıklama yapılmış olup ceza maddesi ise İş kanunun 102 a maddesidir.

Şikayet Çalışma ve İş Kurumu İl müdürlüklerine yapılacaktır. Bu Müdürlük  İşkur ve Bölge Çalışma Müdürlüklerinin birleşmesi ile yeni ismini almıştır.

İşveren SGK ya asgari ücretin altında bildirimde bulunamaz. Bankaya da asgari ücretin altında ücret yatıramaz . (Günlük üzerinden )  Bunu aşmak için kayıt dışı çalıştırıp az ücret verebilir ki bunun sonucu daha fazla diğer Kanunlara göre cezayı gerektirir .  Yada eksik gün bildirip tam ay çalıştırabilir. Bunun tespitinde de yukarda hesaplanan cezalardan daha fazlasını diğer kanun ve maddelere göre katlayarak öder  ve 153 TL lik ceza da deve de kulak kalır.

7 thoughts on “asgari ücret altında çalıştırma cezası ve şikayet 2015”

 1. ben 2 senedir bir otelde sigortali calismaktayim ve asgari ucretin cok asagisinda maas aliyorum maasimi alirken makbuz gibi evraklara imza atmadim sadece muhasebe gunluk ajandaya yaziyordu. ben hakkimi alabilmek icin nasil bir yol izlemeliyim.

 2. merhaba kolay gelsin nişanlımı işyeride asgari ücretin altında çalıştırıyorlar şikayetçi olsak sonuç ne olur ama maaş bodrasına asgari üçret alıyorum diye imza atmış haklı çıkarmıyız

 3. 2 yildir bi is yerinde calisiyorum maasimizi askeri ucrettem az elden veriyorlar bankaya tam yatirip ordan kendileri cekebilirler mi?banka kartimiz falan yok

 4. Merhaba lar annem 5 yıldır bir fabrikada çalışıyor.Askeri ücretin altında günlük yevmiye olarak paraları bankaya yatiriyolar.Daha önce fabrikayı şikayette bulundular fakat denetlemeye geleceklerini daha önceden fabrikanın haberioluyor.Bir gün denetlemeye geldiklerinde bütün işçileri fabrikadan çıkartıp kapilari kilitlemisler calismiyor demişler.Bunun için ne yapmamız gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

 5. merhaba ben 8 senedir askeri ücretin baya altında çalışıyorum ekmek davası mecburiyetten .ve son günlerde sağlık sebebinden izin almam bile problem oluyor işi bırakmayı düşünüyorum fakat tazminat ödemeyeceğinden korkuyorum ne yapabilirim beni bilgilendirirseniz çok sevinicem ücretleride haftalık olarak elden veriyor.
  Eğer 1999 eylül öncesi işe başladıysanız 3600 gününüz var ise yada olduğu zaman sgk dan emekli olabilir yazısı alıp işden ayrılabilirsiniz. işverende kanuni olarak tazminatınızı vermek zorundadır.

 6. merhabalar. Ben Ağustos ayında 2 senem dolacak bir iş yerinde çalışmaktayım.asgari ücretin altında çalışmaktayım 1 sene kadar bankaya yatırıyodu ama çoğunlukla elden alıyordum vede 2,5 aydır maaş alamıyorum nereye nasıl müracatta bulunupta hakkımı alabilirim.aydınlatırsanız sevinirim .Teşekkürler
  Çalışma ve işkur İl Müdürlüğüne şikayet edeceksiniz. (Bölge çalışma müdürlüğü ve işkur İl Müdürlüğü birleşmesi ile yeni oluşan müdürlük )

 7. merhabalar eşim çalıştığı iş yerinde asgari ücret altında maaş alıyor. Bordroda gösterilen askeri ücretin biraz üzerinde.. fakat bordroyu da her ay imzalamak zorunda bırakılıyor malum geçim mücadelesi olunca.. imzalamazsa maaşını vermiyorlar.. bu konuda ne yapabiliriz.. ve imza atmamız şikayetçi olmamız durumunda sakınca doğururmu..bilgi için teşekkürler.

  İspatlaması zor.Çünkü bildirim asgari ücretten. İmzanızda var Anca ücretin bankaya yatması lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir